HIV se (ne)přenáší tetováním

„Tetování, rizikový sport – Tetování: přenáší žloutenku? – Tetování ohrožuje rodičky“

Tetování a HIV
Tohle byl jen kraťoučký výpis článků, které na nás chrlí bulvární média. Každý by si měl zachovat nadhled nad tím co čte, u bulvárních deníků to platí dvojnásob. Dnes se podíváme na to, jak je to skutečně s tetováním a jeho rizikovostí. Opravdu hrozí přenos HIV či žloutenky jak nám denně servírují deníky?

Mohu se při tetování něčím nakazit?

Tato otázka vypadá velice jednoduše, ale odpověď na ní je trochu složitější. Odpověď zní, ano můžete, stejně jako můžete chytit HIV při pohlavním styku. Je to pouze o prevenci o ničem jiném. Záleží především na dvou věcích, s kým spíte a jakou ochranu používáte. Pokud to přeložíme do češtiny, záleží na tom kde se necháte tetovat a jak moc tatér dodržuje bezpečnostíMohu se při tetování něčím nakazit? podmínky. Pokud vlezete do prvního sklepa, kde vás tetuje kamarád z hospody, co od toho můžete čekat? Nejlevnější tetování, není vždy priorita, o to více, pokud jde o zdraví. Pokud vyhledáte tetovací salón s ověřenou historií, zkušeností, nic vám nehrozí. V USA nebyl za posledních 10 let reportován jediný případ, kdy by se nemocný s virem HIV nakazil v licencovaném tetovacím salónu. V minulosti proběhla médii zpráva, že tetovací stroje se nedají dokonale vyčistit po každém zákazníkovy. Dnes můžeme vidět dezinfekci po každém zákroku a většina tatérů má svůj strojek v hygienicky čistém obalu. Pokud jsme u profesionála, opravdu se nemáme čeho bát. Tetování je svoji povahou lékařské zařízení, proto musí mít zdravotnickou licenci. Přijde vám pravděpodobné, že se můžete nakazit v nemocnici při transfuzi krve? Že ne? V tetovacím salónu to je stejné. Pokud kroutíte hlavou a domníváte se že ne, pak jste asi plni předsudků. Nikdo nepopírá skutečnost, že nákaza je možná, stejně jako při transfuzi, záleží na tom, kam lezete.

Jak se vyhnout nebezpečí

Asi největší prevence co můžete udělat je, nejít se tetovat, ale potom co jsme si vysvětlili jak to s nebezpečím je, nejvíce zamezíme riziku, pokud se vyhneme pokoutným, neověřeným, levným a amatérským tatérům. V ověřeném tetovacím studiu se za dodržení bezpečnostních podmínek, nemůže nic stát. Vezměte si fakt, kdyby se někdo dozvěděl o tom, že v salónu XY se zákazník nakazil žloutenkou? Pro tatéra by to znamenalo jistý konec, tato zpráva by se rozkřikla rychlostí blesku a salón by ztratil práci. Tatéři tuto skutečnost moc dobře vědí a proto hygienu ve studiu nepodceňují. Tetování je zákrok při kterém se pokožka narušuje a může dojít i ke krvácení, každá otevřená rána sebou nese určité riziko vzniku infekce, právě dodržování bezpečnostních pravidel, zamezí tatér vzniku infekce. Nenechávejte ale celou tíhu pouze na něm, samy se o svoje tetování musíte v době hojení velmi pečlivě starat, aby jste nedostali infekci do rány, hned jak opustíte salón.