Yzomandias a jeho tetování

Jakub Vlček, na rapové scéně známější spíše jako Yzomandias, je zakladatel a majitel labelu Milion+, který momentálně udává směr českého hip hopu. Dříve vystupoval pod přezdívkou Logic, ale po úspěchu amerického rapera Roberta Brysona, který vystupuje na hudební scéně pod stejnou přezdívkou, se raději přejmenoval, aby nedocházelo k jejich záměně. Yzo je vizionář, byl jedním z prvních, kdo u nás více rozšířil hudební styl trap, kdo začal vést label jako plnohodnotnou firmu a mimo jiné se jako jeden z prvních hudebníků u nás nechal výrazněji potetovat na obličej.

V rapové komunitě se mu neřekne jinak než Yzo. I když s rapováním začal koketovat už od roku 2007, do podvědomí široké veřejnosti se začal dostávat až v posledních letech, kdy jeho label Milion+ vylétl raketově vzhůru. Jeho parťáky v labelu tvoří např. Nik Tendo, Hasan, Jickson, nebo Konex.

Dobrý, omáčku o tom kdo je Yzo, pokud ho ještě neznáte, máme za sebou a teď se pojďme podívat na to, proč lidi tolik provokuje. Za prvé některým lidem vadí, že Yzo a potažmo celý label se podle textů celkem kladně staví k braní drog. Život je jedna velká párty, všechno děláme pro prachy, bereme drogy..texty trochu monotónní, ale svoje posluchače label má, tak proč kritizovat něčí vkus. Oldschool rapeři, kteří tvrdé drogy dříve spíše odsuzovali a texty zužovali tak maximálně na chlastání a hulení trávy, by se pod texty dnešních raperů pravděpodobně nepodepsali, ale taková je doba. O tom, že většina hráčů na scéně skutečně rapuje to co žije, se můžeme podívat za hranice, kdy na předávkování ve věku 21 let umřel Lil Peep, nebo ve stejném věku Juice Wrld. Kázání ale necháme důchodcům na Facebook. Zrovna dnes šel celý label do pořadu Snídaně s Novou, takže se dostal i na obrazovku diváků, které jeho tvorba minula. O tom, že to pro ně bylo skutečně pozdvižení vidět partu lidí pokérovaných na obličeji svědčí Facebook stránka pořadu, kde se strhla lavina haterských komentářů.

Yzo stejně jak v hudbě (paradoxně ale i třeba v módě) udává styl i v tetování. Byl jedním z první řady raperů v ČR a na Slovensku, kteří si po vzoru zahraničních hvězd, nechali potetovat obličej. Kérky na obličej přidával postupně, podle něj se inspiroval i zbytek labelu, ale i rapeři mimo něj.

Styl tetování nemá příliš ucelený, ale možná právě proto je pro spoustu lidí zajímavější a originálnější. Rád se nechává tetovat ve studiu Charakter, kde si nechal dělat např. i zmrzlinový kornout na obličej, po vzoru amerického rapera Gucci Mane. Kromě kornoutu zdobí jeho obličej ostnatý drát okolo čela, logo labelu milion+, texty jako nesmrtelnost, konec, bratr, pokora, nilský kříž, nebo akronym KML (Krtek Money Life).


O tom co znamená poslední zkratka hovoří Yzomandias v traileru na připravovaný dokument ze zákulisí labelu.

Yzo je schopný nechat si na sebe vytetovat spoustu motivů, které nemají nějakou hlubší myšlenku, ale zároveň dokáže udělat i pravý opak. Důkazem jsou např. jeho potetované prsty, na kterých má vytetováno slovo „máma“. Vzhledem k tomu, že v rozhovoru pro TV Nova nezapomněl svoji mámu pozdravit a v textech skladeb se o ní také často (kladně) zmiňuje, můžeme odhadovat, že Yzo má k mámě vřelý vztah. Se svoji levou nohou už kérky tak vážně nebral a nechal si na ní od kamarádů ze srandy vytetovat loga firem jako je Apple, Marvel, Dior, Vans, GUCCI, apod. Co se týče zbytku jeho těla, na hrudníku má vytetované dvě masky, které připomínají motivy japonských samurajů, na levém předloktí obličej mimozemšťana a na pravém předloktí pro změnu anděla. Netřeba asi dodávat, že se dá předpokládat, že další tetování Yzomandiase budou na jeho těle jenom přibývat.

Foto: Youtube kanál Milion+, Yzomandias instagram