Henna tetování

Dočasné tetování, zní to báječně že? V současnosti, ale trochu problém. Pokud bychom chtěli něco co připomíná tetování, ale není to stejně trvanlivé, pravděpodobně bychom sáhli po tetování z Henny, které rády o dovolených vyhledávají houfy turistů. Z čeho se Henna vyrábí, proč je v některých státech zakázána a jak dlouho nám na těle vydrží se dočtete níže.

Henna

Henna nebo také Hina, je kvetoucí rostlina, která pochází z tropických a subtropických oblastí Afriky a jižní Asie. Henna je keř vysoký zhruba 2-6 m. Její listy jsou hladké a kopinaté. Při velkých srážkách má Henna velkou tendenci růst. Listy postupem času žloutnou, v závislosti na suchém či chladném období.
Henna není tetování v pravém slova smyslu. Tento výraz se zpopularizoval z jednoho prostého důvodu. Pokud je na kůži dobře namalovaná, je kvalitní a dali jsme ji několik dní na vstřebání čas, velmi nápadně tetování připomíná. Tetování z Henny se netvoří za pomocí strojku. Vhodnějším nástrojem jsou různé dřevené tyčky, špejle či injekční stříkačka. Za pomocí těchto nástrojů se Henna aplikuje na kůži (tedy nikoli pod ní jako klasické tetování). Celkově připomíná takové velmi husté blatíčko, po tom co na kůži oschne o oddrolí se, je malůvka hotova. Celý proces nijak nebolí, většina zákazníků naopak tvrdí, že jím to je dokonce příjemné. Po několika dnech či týdnech (záleží na kvalitě Henny, provedení a jak se obrázku věnujete) malůvka nenávratně zmizí. Přesně jak si většina zákazníku přála.

 

Tetování Hennou

Tetování hennou

Henna, ale nebyla původně vytvořena pouze pro turisty jak by se mohlo na první pohled zdát. Již od pradávna měla tato rostlina sloužit pro okrasné účely, především žen. Na Blízkém Východě a v dalších zemí je Henna nezbytnou součástí kultury. Ženy si zde nechávají v den svatby ozdobit ruce a nohy složitými ornamenty a různými dalšími obrázky, které ztotožňují jejich přirozenou krásu a půvab.

 

Pěstování a využití

Henna rostlinaHenna tvoří červeno-oranžové barvivo. Toto barvivo má velmi dobrou schopnost k lepení se na bílkoviny. Právě proto se používá pro barvení kůže, vlasů, nehtů nebo také hedvábí či vlny. Henna je typickou rostlinou pro suché oblasti. Dokáže růst při teplotě mininálně 11 °C, přičemž teploty pod 5 °C ji zabijí. Molekuly barviva jsou v Henně soustředěny především v listech, ten největší podíl pak najdeme v řapíku listů. Produkt prodávaný jako „černá henna“ není vyrobený z červeného barviva, ale může být odvozený např. od Indiga, v tomto případě může obsahovat různá barviva či chemické látky.

Henna je komerčně pěstovaná v západní Indii, Pákistánu, Maroku, Jemenu, Íránu, Afghánistánu, Somálsku, Súdánu a Lybii. V současné době je na pěstování nejvíce produktivní především Indie. Henna je odjakživa využívána pro zdobení těla a barvení vlasů. Největšího rozmachu se jí dostalo patrně v období renesance, kdy se zlepšila technika jejího pěstování a zpracování. Slovo „henna“ pochází z arabštiny, je to jméno pro Lawsonia inermis, hovorově se ji říká Hinna.

 


 

Možná zdravotní rizika

Americká organizace FDA bohužel Hennu neschválila jako kvalitní výrobek, který může být použit pro přímou aplikaci na kůži. Důvodem je zvýšený výskyt těžkých kovů, především niklu, kobaltu, olova, chrómu a dalších látek, které mohou vyvolat alergické reakce u citlivých jedinců a to i dlouho po té, co byla Henna na kůži aplikována.
FDA schválila Hennu pouze jako barvu na vlasy, nikoliv jako barvu která se smí používat na kůži. Henna která se dováží do USA a je používána pro barvení kůže je hromadně zabavována a její používání je na území USA ilegální. Pokud přesto na Hennu v USA narazíte, pravděpodobně se nejedná o pravou Hennu ale o nějakou lacinou příměs. Takové látky mohou opět způsobit alergické reakce či různá zjizvení.
Pokud se budete s Hennnou opalovat, zůstane vám po jejím zmizení na kůži bílý flek ve tvaru obrazce, který vám hennou namalovali. Je to proto, že kvalitní Henna je velmi hustá a obsahuje chemické látky, které odráží slunce, podobně jako opalovací krémy.

 

Tetování Hennou

Jak dlouho tetování z Henny vydrží

Pokud se budeme bavit o barvách z pravé Henny, ovlivňuje výdrž několik faktorů. Tím patrně největším je voda. Pokud budete místo, kde máte obrázek z Henny namalovaný, opakovaně omývat, životnost malůvky velmi zkracujete. Další nepřítel Henny je slunce. Je sice pravda, že henna díky svému obsahu slunce spíše odráží, to nic ale nemění na skutečnosti, že sluneční záření ji také porušuje. Pokud to shrneme, životnost se pohybuje zhruba od 2 až do 5 týdnů. Je ale určitě pochopitelné, že už po několika dnech nevypadá malůvka tak jako na začátku a postupně mizí. Laciné a nekvalitní příměsi, které se za Hennu pouze vydávají, vydrží maximálně 2 týdny, spíše ale 3-7 dnů. Dočasné tetování z Henny je tedy opravdu pouze dočasné.

 

Černá Henna

Pokud narazíme na černou hennu, nejedná se o Hennu v pravém slova smyslu. Původní henna je směsicí barev kde můžeme nalézt červenou, hnědou, oranžovou, ale i žlutou barvu. Černá Henna tedy není původním produktem a může to být směsice čehokoli.Henna tattoo Nejčastěji to bývá indigo, jehož finální barvy se docílí za pomoci fermentace.
Pravděpodobně některé z vás vyděsíme, ale tato barva může být skutečně nebezpečná. Proto je v USA a některých zemích Evropy zakázána. Pokud se s ní přeci jen setkáte. Jedná se o ilegální produkt. Především v hojně turisticky navštěvovaných oblastí, je tato napodobenina Henny běžně k dostání. Zhruba po 3-7 dnech (ale i dříve či později) se na kůži mohou vyskytnou puchýřky, různá zarudnutí, či další alergické reakce. I když prodejci, kteří vám tuto Hennu na kůži aplikují tuto skutečnost vědí, počítají s tím, že si nikdo nebude stěžovat, nebo se problémy projeví až po odletu domů, kde si nemáte komu stěžovat. Pachatelé tak často zůstávají nepotrestáni a mohou nadále způsobovat zdravotní komplikace dalším turistům.