Dočasné tetování – mýtus nebo realita?

Když jsme před několika týdny připravovali s kolegy z redakce katalog, kde najdete tetovací salóny z celé ČR, narazili jsme i na několik tetovacích studií, které prezentují tzv. dočasné tetování. Považovali jsme za nutnost vás o této problematice informovat, neboť se v těchto studiích často můžete zklamat. Jediný kdo na to doplácí svojí pověstí u široké veřejnosti, jsou tak poctivá tetovací studia. Když se v naší redakční poště hromadilo více dotazů s podobnou tématikou, rozhodli jsme se reagovat.

Hned v úvodu je třeba zmínit, že dočasné, krátkodobé, či několikaleté tetování neexistuje! Alespoň ne v takové podobě jaké ho pochybná studia prezentují. Tuto nabídku dočasných tetování nalezneme především u těch typů salónů, které svoji kvalitou a sortimentem nedosahují ani průměru obyčejného studia. V praxi se většinou jedná o ženy, které ani nedokončili zdravotní školu a už se vrhají na dráhu podnikatelek. Jak je obecně známo, 80% podnikání do 4 let zkrachuje, což tyto lidi velmi rychle probere do reality. Tetovat pořádně neumí a jejich další kosmetický um je v podstatě k ničemu. Mají jedinou možnost jak svoje podnikání trochu pozvednout, vydělat na důvěře lidí, kteří nemají o dané problematice ani ponětí. Nalákají zákazníky na dočasná tetování a počítají s tím, že se nikdo nebude obtěžovat s něčím co má zmizet až za několik let. O pár let později ztratí daný zákazník buď trpělivost se s někým dohadovat, nebo si jednoduše nechce přiznat že naletěl, v tom nejhorším případě dané studiu už ani neexistuje.

Dočasné tetování

Technika „pětiletého tetování“

Jak by to v praxi mělo vypadat? Amatérská studia se snaží nalákat zákazníky rádoby odbornými termíny a detailními technikami, kterým laik těžko porozumí, na webových stránkách jednoho takového salonu jsem se dočetl, že u nich ve studiu místo člověka tetuje asi kyborg, garantují totiž vložení inkoustu pod kůži, s přesností na 0,3 až 0,5 mm pod kůži, čistě teoreticky, pokud by se to někomu podařilo, byla by určitá netrvanlivost možná, nicméně i obyčejný člověk si dokáže domyslet, jaký je nesmysl, tetovat např. 5 hodin v kuse přesně 0,3 mm pod kůži, dokážete si samy představit jak malý to je detail? Ať máte sebelepší nástroje (jehly, strojky,..) na světě, ručním tetováním je to nerealizovatelné. Jediné co může v praxi ovlivnit trvanlivost tetování v dnešní době, je barva, nic jiného. Pokud se pro takové tetování rozhodnete, věřil bych i tomu, že se daný tatér či tatérka bude snažit aplikovat tetování do nejnižší vrstvy kůže, ale zaručit vám nic nemůže. Takové tetování je pak světlé, nekvalitní, zkrátka amatérsky odvedené a ještě několikrát dražší než normální, když si to sečteme, takové tetování si rozumný člověk nemůže pořídit. Po pár letech může tetování částečně zmizet, než klasická kérka, ovšem zcela jistě nezmizí celé, takže budete mít na těle nějaký kousek ničeho, v lepším případě rozteklý flek, připomínající mastnou skvrnu.

Evoluce v barvách je řešení

Jestli má něco mizernou pověst, tak jsou to právě krátkodobá tetování, v podstatě ještě ani neexistují a už se o nich vedou spory zda jsou kvalitní či ne.Dočasné tetování Pokud nepočítáme Hennu, což není tetování v pravém slova smyslu, je budoucnost krátkodobých tetování velice diskutabilní. V Americe již dnes existují speciální barvy, jejichž pigment je speciálně upraven tak, aby se po určité době začal znehodnocovat, malé částečky, které postupně odcházejí z narušené struktury v tetování, sežere imunitní systém našeho těla, který se o jejich rozklad postará. V reálu by to vypadalo tak, že tetování by nám skutečně po určité době samo zmizelo, časem by vybledlo až do normální kůže. Takové tetování samozřejmě nesmí být zdravý škodlivé, protože látky v něm obsažené se vstřebají do našeho těla. Existuje několik barev s kterými se experimentuje, ale i ony mají svá úskalí. Jejich škála barev není tak pestrá (zatím je omezený sortiment) a aby mohly být schváleny pro běžné použití v tetovacích salónech, je zapotřebí nejméně 10ti leté výzkumné (nezávislé) studie, která by prokázala jejich nezávadnost. Podobně jako to bylo u Chameleónského inkoustu (UV inkoust, který mění svoji barvu). Tyto barvy zatím neschválila FDA (Americká zdravotnická organizace) takže je nemožné, aby jste se s nimi setkali v USA, natož v ČR. Budoucnost zní ale slibně. Můžeme se nechat potetovat a za několik let na sebe hodit zas novou kůži, neztratí tím ale tetování svůj půvab? Lasery pravděpodobně budou také na mnohem dokonalejší úrovni, takže trvalé tetování už bude pravděpodobně minulostí. Z kérek už bude masová záležitost a pamětníci si povzdechnou: „Už to není co to bývalo, to za nás jsme počítali s tím, že je to napořád.“