Rozhovor s kapelou Birds & Wolves

Ehoy Vegy, vaše kapela Birds & Wolves je na české scéně poměrně nováčkem, ale většina členů kapely má již odehráno x koncertů s jinými kapelami. Jak jste se poskládali dohromady a proč jste si vybrali zrovna název „Birds & Wolves“?

Zdar, hele to byla taková shoda okolností. Já sem odešel z Black Reporter, Mašimu se rozpadli Orangecap a Stiky se po rozpadu My First Date trápil už pěkně dlouhou dobu ve zkušebně s projektem, kterej nikam nevedl. A páč se všichni dobře známe, konkrétně já s Mašim ještě o něco intimněji, tak jsme si šli zkusit zahrát s pár nápady a vylezly z toho první songy, který jsou tak hnusný, že je hrajem do teď. Název Birds & Wolves vychází z češtiny, to si snad každej snadno přeloží a navíc si myslíme, že je takovej dřevní, takže vystihuje to co hrajeme, o čem zpíváme a že se rádi válíme vožralý na zemi.

O něco víc intimnějc? A sakra :) Jakému hudebnímu stylu se vaše kapela nejvíce přibližuje, a které kapely jsou vašimi vzory?

Hele, já hrozně nerad škatulkuju, protože tomu nerozumim. Ale jestli to musí bejt, tak ty vlivy jsou tam jasný z Punk, Hardcoru a to všechno pořádně okořeněný Southernem. Nejvíc to vystihnou asi ty kapely, který posloucháme jako Every Time I Die, Gallows, The Ghost Of A Thousand, Maylene And The Sons Of Disaster, Blackhole, Norma Jean, Alexisonfire, Cancer Bats, Memphis May Fire, Underoath, He Is Legend atd.

Mmm, pěkné. Takže období pop-punku a punk-rocku nadobro skončilo? Pokud si totiž dobře pamatuji, tak jste před pár lety začínali na coverech Blink182…

Myslím, že můžu říct za všechny z nás, že neskončilo. Máme tuhle hudbu i scénu rádi hlavně jsme s ní prochlastali pubertu. To, že to nehrajeme, neznamená, že to začneme fakovat. Akorát už jsem poznali, že taky existujou jiný kapely a styly. Člověk se samozřejmě nějak vyvíjí, jak roste. Já se přes pop-punk dostal u uřvano-melodickýmu emíčku, metaforu a teď až k Southernu. Ale vždycky si rád poslechnu všechno, když to někde hraje, ale sám od sebe už si to moc nepouším. Výjimkou zůstává ten pop-punk, kterej ve mně přetrvává a jakmile vysvitne sluníčko, tak si pouštim takový The Maine, You Me At Six, We The Kings a podobně.

Jak to vypadá s koncerty? Kde vás budou moci čtenáři vidět? A co připravujete? Koukal jsem na váš MySpace a zatím tam není k nalezení žádná vaše tvorba, byť jen ukázka.

No tak často tam mam takový záchvěty dát takovou bandu dohromady jako třeba side project, ale bohužel na to tady nejsou lidi, který by to znali nebo do toho šli. Ale věřím tomu, že se něco takovýho ještě povede. Miluju krásný melodie, čistý zpěvy, 4 akordy, ať už je to indie akustická věc nebo pop-punk. Určitě se ještě někdy v budoucnu o takový songy pokusím. Myspace teď hnije, ale těm časům je konec, nahráli jsme teď „praso demo“ ve zkušebně a během tejdne to tam pověsíme, takže se děcka můžou konečně těšit na nějaký ukázky. Co se týká koncertů, tak jsme teď čtvrt roku nehráli, což neznamená, že jsme na to srali, ale protože kapelu musel z časových důvodů opustit náš zpěvák Vlady. Takže jsme sháněli novýho, což se povedlo. Našli jsme Arta, kterej je úplně stejně fantastický hovado jako Vlády. Dřeli jsme ve zkušebně, zkoušeli a teď i nahrávali. Abychom se před prázdninami mohli předvést na dvou akcích, z čehož je 26.6 křest fantastický desky nejlepší český a naší bratrský kapely Shogun Tokugawa v Plzni v Divadle pod Lampou, a 30.6. konečně v Praze 007, taky s bratrama Shogunama a s klukama mojí bývalý kapely Black Reporter – Slave Driver. O spinu nebude nouze a to ani nemluvim o podzimním víkendovým turné v září a říjnu po celý republice se Shogun Tokugawa a This Nights Draws The End.

No, vypadá to, že plány jsou více než zajímavé. Na sedmičku se na vás přijdu mrknout. Ale co jsem tak koukal, tak seš jako jedinej z kapely pokérovanej. Co pro Tebe tetování znamená?

V první řadě je to ozdoba těla, stejně jako náušnice nebo řetízek až na to, že to jen tak nesundáš. A samozřejmě příběhy lidí vepsaný do motivů jejich kérek. A nemusí v tom být žádný smysl jako v tom samotném obrázku, kolikrát ten smysl přijde až po čase a říkáš si že je to hustý. Podstatný je ten moment, že tam jdeš v určitou chvíli, kdy něco ve svém životě prožíváš, nějak ti v ten moment je. Buď dobře nebo špatně a ta kérka ti to připomene kdykoliv se na ní pak v průběhu života podíváš. Já mám radši, když ti to samozřejmě připomene i samotný motiv. To máš jako s písničkami, prožíváš nějaký období a posloucháš nějakou kapelu a baví tě od ní nějaký song. Když ho pak v průběhu života slyšíš, tak ti ten moment připomene. Myslím, že proto mají kérky k hudbě blízko a obráceně. Vyjadřujou emoce, city, vzpomínky. Energii člověka a těch na kom mu záleží. No a nebo taky protože chceš bejt hustej a cool a foukneš si na rameno tribal ,aby ti seděl k samolepce co máš na „vytuněný“ oranžový „stodvacítce“ :)

A prozraď nám, jaké motivy se nacházejí na tvém těle? A co tě k nim vedlo?

Tak úplně první kérka byla slunečnice, kterou jsem si sám nakreslil (taky to podle toho vypadá :)), ta značí soucítění a pomáhání všemu životu okolo nás, vede do pěticípé půlené hvězdy, která symbolizuje punkovou scénu. Tyhle dvě věci pro mě šly vždy ruku v ruce a v punkový, HC a podobné scéně narazíš na většinu lidí, který mají srdce na správném místě. To mam na ní nejradši. Hned pod ní je na loktu je logo mojí největší srdcovky a to jsou Alexisonfire. To je pro mě jedna z nejzásadnějších kapel, a když tu hráli v říjnu, tak sem se nechal podepsat od jejich členů a druhý den to vykérovat. Podpisy vyplňují mezery na dolní části ruky. Na zadní části dolní ruky mam motiv anděla (ženy), který zachraňuje pokérovanýho týpka ze sraček. Zepředu je motiv ženy, která má místo hlavy lebku s parohy, šupinatý tělo a prorůstají jí růže. Tyhle dva motivy symbolizují ženy a jejich dvě tváře. Co si budeme povídat, u nás mužů se točí většina věcí kolem žen, že? Dole na ruce a prstech mam nápis TRUE LOVE a mezi ním jména rodiny. Moje sestry Anežka, Eliška a máma a táta Lenka, Daniel. Na pravý ruce mám 1987 jakožto můj rok narození, mezi tím Lva, jakožto moje znamení, a taky že miluju kočkovitý šelmy, jsou to moje nejoblíbenější zvířata. Na prstech mám nápis LIFE. To je úplný spodek ruky a pokračuje nahoru stromem života, uprostřed lesa hrůzy a chaosu, skrz který vede cesta do stromu života za osobou, kterou jsem miloval, miluju a budu milovat asi už navždy :)

Koukám, že Alexisonfire jsou opravdu tvoje srdeční záležitost. S kočkovitými šelmami naprosto souhlasím. Už máš v hlavě nějakou budoucí kéru? A máš svého dvorního tatéra?

Hehee a kolik! Akorát je potřeba to ještě trochu promyslet a navíc bych zatím o těch motivech nechtěl mluvit. Moc se to zatím nehodí. Ale rozhodně dodělám pravou ruku, tam se dá mluvit o Rožmberské růži, která má kořeny v mojí historii a v i mém dětství, na které rád vzpomínám. Stejně tak kančí hlava na zlatém poli, jakožto Erb Pánů ze Šelmberka ze stejnýho důvodu. Tyhle dva rody spolu souvisejí, ale kdo nezná historii, tomu to asi moc neřekne. Jinak ještě plánu na kozičky nápis CoExisT a pod něj sugar skull – ten motiv mě hrozně baví, je v něm všechno obsazený, je to můj nejoblíbenější oldskul motiv. A Coexist kvůli tomu, aby se lidi konečně už k sobě nechovali jako psi. Jinak kromě té slunečnice a hvězdy je to všechno práce Zhivka z Bloody Blue Tattoo, kterej je naprostej šílenec co se týká umění, a dokazují to i všechny ceny, který sbírá. Navíc je to úplně pohodovej týpek. Doporčuju se mrknout na stránky a projet jeho galerii, některý věci jsou pro mě nepochopitelný, že je to kérka.

Co letošní hudební festivaly? Poctíš nějaký z nich svou přítomností?:)

Tak napadají mě jen tři, který u nás mají smysl. Letos je to Sonisphere, který je na mě moc metalovej,
takže bych zašel akorát na Rise Against. Pak Fluff, kterej je až přehnaně True HC. A jako poslední, ten
kterej si nenechám ujít, protože díky lidem z Conspirachy dává smysl, je Rock 4 People. Už jen dvojka
mejch srdcovek – Alexisonfire a Gallows mluví za vše. Pak už jen bonbónky typu Evergreen Terrace,
Horse The Band, Death By Stereo, Disco Ensemble, Coheed & Cambria, Subways a mnoho dalších
dělá z tohohle fesťáku pro mě to nejkvalitnější, kde se můžeš až do rána válet vožralej za
poslechu perfektních kapel :)

To je už podruhé, co si zmínil, jak rád se válíš vožralej :) Koukám, že straight-edge není nic pro tebe :) A teď bude následovat palba rychlejch otázek, připraven?

sXe neuctívám, kam se vytratilo starý dobrý „Alkohol, alkohol a Rock&roll? Jasně, pojď do mě!

Pivo nebo víno?

Víno.

Sladíš?

Jak hovado.

Nejoblíbenější kuchyně?

Cokoliv od přítelkyně nebo maminky.

Holky nebo kluci?

Hmmmm…dál :D

Puding nebo chipsy?

Chipsy! Puding je hnus.

Nejoblíbenější chlast?

Pivo, víno, whiskey, míchačky, cider… cokoliv podle chuti.

Dobrý, zvládli jsme to. Na závěr trochu klišoidní otázka: Je něco, co bys vzkázal našim čtenářům?

Aby četli Kérky.cz, chodili chlastat na koncerty a ne na divošku, podporovali nejen lokální kapely, ale i ty, co přijedou ze zahraničí, jinak o tohle všechno přijdou. Hodili starosti za hlavu, žili naplno a užívali života a chvíle, který přináší, protože je kur*vsky krátkej a žijem jen jednou. Taky si poslechněte na netu nový nahrávky Shogun Tokugawa, který právě odstartovali nejvyšší úroveň hudby v ČR a posunuli se mezi evropskou kapelní špičku. A sledujte naše stránky www.birdsandwolves.com, který během pár dní přijdou s obměnou a překvapením. Nakonec si přijďte zatančit a prokalit noc na naše koncerty, užívejte léta a mějte se hezky.

Tak jo, díky za rozhovor a přeju nejen tobě, ale i celý kapele, abyste měli narvaný koncerty a spoustu fanoušků!

Já děkuju. A přeju ti at www.kerky.cz mají návštěvnost a jsou stejně úspěšný minimálně jako Bmezin! Ještě jednou díky. Měj se, Ahoj!