Prison Break – tetování

Prison Break tetováníZajímá vás jak se dělalo tetování v seriálu Prison Break? Jak tvůrci docílili úžasného realistického vzhledu? Kdo se zhostil návrhu a kolik by celá práce stála, kdyby si ji někdo nechal vytetovat ve skutečnosti? To vše a ještě mnohem více se dočtete v dnešním speciálním článku o motivu tetování k populárnímu seriálu Útěk z vězení. Patrně jedno z nejlepších umělých tattoo, které jste mohli na televizních obrazovkách vidět, vytvořil tatér s dlouholetou praxí Tom Berg. O jeho práci, kterou produkuje televize FOX se dočtete níže.

Od Červeného draka k Útěku z vězení

Když má obrázek hodnotu tisíce slov, tak bychom mohli nazvat pilotní díl populárního amerického seriálu z dílny FOX jehož jméno je Prison Break (Útěk z vězení). Seriál, který vzbudil obrovské ohlasy po celém světě stojí na geniální myšlence naplánování útěku z vězení. Hlavním hrdinou celého příběhu je Michael Scofield.Prison Break tetování Mladý inženýr, který se jednoho dne rozhodne přepadnou banku. Jeho cíl je jasný, dostat se do vězení a osvobodit svého bratra Lincolna. Celý plán má pečlivě do detailu připravený. Protože by si ho těžko mohl vzít sebou v poznámkovém bloku a na zapamatování je příliš dlouhý, rozhodne se, že si jej nechá vytetovat na své tělo. Samozřejmě není na první pohled poznat oč se jedná. Plán je zamaskovaný do zdánlivě obyčejného tetování.
Protože je tvorba Michaelova tetování velice náročná a zdlouhavá, uvidíte hlavního představitele v průběhu seriálu hlavně v tričku s dlouhými rukávy, aby tetování záhadně nemizelo. Např. v třetí sérii Prison Breaku uvidíte tetování pouze jednou a to když si Michael převléká ve vězeňské cele triko.
K výrobě zmíněného tetování bylo nezbytně nutné přizvat tým odborníků, kteří by byly schopni podobný plánek na tělo nakreslit. To se nakonec podařilo a hlavního slova se ujal veterán ve světě tetování Tom Berg. Ten se zhostil např. kresby na Ralphu Fiennesovi ve filmu Červený drak. Svůj um zapojil i ve filmu Křižovatka smrti 3 a v mnohých dalších. Důvod proč si ho tvůrci seriálu vybrali je především ten, že jeho umělá tetování vypadají neuvěřitelně realisticky, jsou jako pravá.
„Původně mi zavolal Steve Beers (producent) který v tu dobu pracoval na pilotním dílu.“ vzpomíná Berg, umělec z Californského tetovacího studia, který u filmu nepracuje poprvé. „Ve stručnosti mi řekl o co se jedná, co má být ukryto uvnitř tetovaného motivu, tak jsem se ho ještě zeptal na pár věcí a když mi odpověděl, řekl jsem mu, že jdu do toho. Když jsem po telefonu souhlasil, domluvili jsme si schůzku. Nakonec pak byly ještě asi dvě nebo tři schůzky se scénaristy Brettem Scheuringem a jeho bratrem Paulem. Myslím, že Dane Spinotti, kameraman, byl také na jedné z nich. V podstatě jsem tam s nimi seděl a ukazoval jsem jim nákresy a vysvětloval ten průběh jak jsem přišel na to, že se tam bude ukrývat ta mapa. Jeden z nich řekl že to vypadá super, tak jsem jim krátce ukázal všechny kousky co jsem se tam chystal dát a co se mi líbili, takže v podstatě takhle jednoduché to celé bylo. S Brettem byla snadná práce ačkoli je dost důkladný, ale byly jsme naladěni na stejnou strunu. Oba jsme se občas chovali jako děti, dělali jsme to co nás baví a ještě jsme si přitom užili spoustu srandy.“

Cute poison

Úplně první krok ve tvorbě celkového designu bylo ujasnění, které součásti by měli být zahrnuty. „Paul původně hledal něco jako anděly, démony a ostnaté dráty, takhle prostě pojmenoval elementy které ho zajímaly,“ říká Berg. „Mám rád tyhle věci, protože oni představují metaforu o co skutečně jde, a já jsem přišel s nápadem Svatého Michala na záda, kde anděl zabíjí démona, ale já jsem tu myšlenku trochu pozměnil, tak jsem vložil i demóna který zabíjí anděla, toho jsem vložil zas do předu. Celé to měla být zároveň bílá i černá myšlenka. Ani dobro, ale ani zlo. Scofield udělal ve vězení několik špatných věcí, ale bylo to z dobrého důvodu, tak jsem myslel že by bylo velmi symbolické to tam celé vložit.“Cute Poison K upevnění této metafory, Berg také navrhnul tetování anděla na Scofieldově pravé paži a démona na paži levé. „Znovu, jsme se snažili najít rovnováhu mezi dobrem a zlem. Scofield ví, že dělá něco špatného, ale dělá to pro větší dobro. Někdy musíš jít v takové situaci prostě dál, záleží to na tom jak extrémní bude rozplétání scénáře. Důvod proč jsem vybral démony na levou paži je proto, že dříve si lidé mysleli, že levá ruka je ruka ďábla.
Krom hlavních prvků bylo do tetování vloženo i několik dalších elementů, které byly použity v příběhu v různých epizodách. „Přední a zadní strana Michaelovo těla značí mapu věznice. Přední strana značí klidnou dolní část ve věznici a zadní strana značí horní sekci. Vnější strana paží neznamená nic, minimálně ne v pilotním dílu, kresby byly použity pouze k dokreslení figury. Na vnitřní straně paží už ale můžeme najít konkrétní detaily. Jedním z nich je např. „Cute Poison“ které symbolizovalo spojení dvou chemických látek, které spolu tvořili žíravinu. Na tetování je jasně vidět nádoba, která symbolizuje tekutinu. Celkově vypadá obrázek velmi realisticky.“

Tom Berg

Tetování jako oblek

Bergovo hotové tetování bylo přeneseno na speciální pergamen, z kterého se udělalo dočasné tetování. Toto dočasné tetování si můžeme představit jako oblek, který make-up specialista Christian Tinsley dovedl do finální podoby. Jeho ojedinělé techniky byly nominovány na Oskara ve filmu Umučení Krista. Tinsleyho bratr, Mike Mekash, naskenoval práci do jeho počítače a vygeneroval dočasné tetování, které bylo úspěšně přeneseno na herce. „Tom odvedl vynikající práci“ vysvětluje Mekash, který aplikoval Prison Break tetování v minulých dvou sezónách. „Byly určité problémové partie, na kterých se špatně pracovalo, např. okolo paží.“

tetování
Základ tetování tvoří speciální oblek, který má Wentworth Miller na sobě. Teprve poté může tým vizážistů připravovat finální podobu.

„Ze začátku jsme také přemýšleli, kde s přípravami začít. Udělali jsme to tak, že nejdříve jsme připravili ruce a teprve potom předek a pak záda. Trvalo nám to dlouho, ale jak jsme to dělali častěji, byly jsme v tom čím dál rychlejší.“ Asi nejjednodušší bylo postavit vklenuté chodby, kde stojí andělé a démoni.“ Zkrátka, Michaelovo tetování vypadalo ve výsledku velmi dobře a realisticky, není tedy divu, že to inspirovalo spoustu lidí k podobné kérce.

Délka přípravy

Zpočátku se na připravování Michealovo tetování přímo na tělo podílel i sámTattoo autor. S týmem vizážistů dovedl celý výtvor až k naprosté dokonalosti. Postupem času se naučili pracovat samostatně a čím dál lépe.

Není překvapením, že v různých epizodách trvala tvorba tetování pokaždé jinou dobu. V pilotním díle to zabralo make-up týmu zhruba 5 hodin. Největší práci zabrala tvůrcům Michealovo předloktí a lokty, protože právě tam je nejvíce detailů. Na zbytku figury můžeme už v podstatě najít jen velké obrazce. Na konci první sezony, zabralo kompletní tetování už pouhé 3,5 hodiny, což je poměrně velký pokrok. Rychleji už to pravděpodobně ani nejde, dost by se to odrazilo na výsledné kvalitě.

Čas na oddech

V posledních měsících byl Tinsleho tým v jednom kole, velký počet filmových a televizních projektů které zapůsobily svoji kvalitou, přitáhly nové klienty. „Christian se uvolnil z práce kvůli novému filmu v New Yorku „Já legenda„. Byly určité sezoní pauzy kdy se Michealovo tetování nemuselo připravovat, proto mohl celý tým pracovat na jiných místech. Byl to takový menší odpočinek od Prison Breaku. Člověk by se měl vrátit ke svým kořenům, v tomto případě to byla klasická práce tatéra. Nákresy které se používali v Prison Breaku a vůbec ve filmech a seriálech obecně jsou mnohdy zajímavější než klasická práce tatéra. Jde o to, že v televizi jsou mnohem více populární, vzbudí více ohlasů, celkově je to obrovská výzva a každý kdo tuto práci dělá musí být sám se sebou spokojený. Berg byl velmi potěšen, že mohl svoji prací přispět k úspěchu Prison Breaku. „Vypadá to opravdově“ říká „design je fascinující a zároveň do detailu promyšlený, hodně lidí se mě na ten design ptalo, nechali se jím inspirovat ve svém tetování, jsem rád že jsem mohl svoji tvorbou ovlivnit tolik lidí“. Jedním z nich byl např. i fotbalista David Beckham.

Prison Break tetování
Michaelovo tetování není skutečně jen tak obyčejné.

Tetovací čas

Pokud by si někdo chtěl udělat od Toma Berga přesné tetování jako má Michael Schofield, zabralo by to pravděpodobně více než 200 hodin čisté práce, tetování by stálo přibližně 20 000 dolarů a protože lidský práh bolesti je limitovaný, zabralo by to patrně delší čas. Je zábavné, že o tom dnes mluvíme,“ říká Berg „protože jsem minulou noc večeřel s kolegou který se zmiňoval ještě o dalších tatérech v průmyslu, je to velmi dobře známý umělec, který zrovna dokončil na někom podobné torzo jako má Michael. Dělal to tři a půl týdne, což je docela šílené, ale je to podobný časový úsek jako byl v Prison Breaku. Není to úplně bezpečné, ale ten čas se dá nějak podobně předpokládat. Původní myšlenka byla neuvěřitelná, ale televize vyžaduje částečnou nadsázku a když jsem slyšel tenhle příběh o člověku co v podstatě rozrazil horní torzo, oba rukávy, a přední a zadní část těla spolu s žebry za tři a půl týdne, je to možné. Je to ale vzácné, měl jsem klienta který něco podobného na sebe tetoval 30 let a já to u sebe vidím na 11 možná 20 let. Někdo to má prostě rád. Myslím, že ta průměrná doba podobného tetování, se pohybuje okolo 4 let.“ zmiňuje naposledy Berg.

Prison Break tattoo