Tetování v těhotenství

Je tetování v těhotenství bezpečné? Tuto otázku si možná pokládají nastávající maminky, které krom potomka chtějí také nové tetování. Pokud se poradíte se svým lékařem, patrně vám tetování v těhotenství nedoporučí. Důvodů je celá řada, přesto pokud se těhotná žena pro tetování rozhodne, riskuje opravdu své zdraví a zdraví dítěte? My jsme se rozhodli na tuto otázku odpovědět.

Tetování v těhotenství je poměrně neobvyklá věc. Přesto není ojedinělá. Existuje celá řada maminek, které po tetování touží, ale kvůli svému těhotenství si svůj nápad raději rozmyslí. Když se potomek narodí, je na denním programu mnoho jiných povinností a na kérku už se časem zapomene. Po pár letech už je rozhodnutí nějak uleželé a ten důvod, ta chuť mít tetování, je pořád slabší a slabší, nebo naopak silnější. Záleží na pohledu jednotlivce a každý jsme jiný.

Důvod proč lékaři tetování v těhotenství nedoporučují jsou v podstatě dva. Ten první je obava z budoucí nákazy v nesterilním studiu. I když jsou tetovací salóny prověřené a jejich čistota je zřejmá, lékař přesto připouští možnost, že se těhotná žena může ve studiu něčím nakazit a to by mohlo ohrozit její zdravý a zdravý dítěte. Tento argument je víceméně bezpečnostním opatřením, i když nic podobného s největší jistotou ženě nehrozí, lékař se o podobné možnosti stejně zmíní. V prověřeném studiu jsou tyto obavy, ale zbytečné.

 

Tetování v těhotenství

 

Druhým důvodem proč lékaři tetování či jakýkoli zákrok nedoporučují je boj těla s infekcí. Nemluvíme teď o nějaké nákaze. Při tetování probíhá v našem těle sled imunitních události. Naše tělo bere tetování jako infekci, při zákroku vzniká rána a tu je potřeba zahojit. Proto tělo zapojuje všechny dostupné prostředky k léčbě rány. Pokud je naše tělo jakkoli oslabené (nemocí, alkoholem, drogami apod.) je proces hojení delší a méně intenzivnější, proto je potřeba být na tetování zcela fit. Jestli je žena těhotná, její imunitní systém se stará o dva lidi, což ji pochopitelně oslabuje, proto může být hojení o něco delší. Za normálních okolností by ale tetování nemělo ohrozit ani maminku ani budoucího potomka. Běžně se však podstupovat tetování v období těhotenství nedoporučuje. Stát se totiž může cokoliv. Při tetování vzniká našemu tělu bolest, to následně pumpuje do těla adrenalin a různé další látky. Bráníme se infekci. Pokud přitom můžeme ohrozit budoucího potomka, není tetování v těhotenství zrovna nejlepší nápad. Jestli jste nedočkavý, pamatujte na zdravý vašeho dítěte a případné zbytečné riskování, raději počkejte, až se vaše ratolest narodí a vaše tělo bude zcela v pořádku.