Jak vybírat tatéra

Stejně jako o tetování tak i o tatérech je rozšířena spousta mýtů či polopravd. Tatéři nám uvízli v podvědomí jako individua pokérovaná od hlavy až k patě, věčně nalití, kteří nejdou pro ránu daleko. Člověk aby se na ně bál jen podívat. Před barákem oprýskaná motorka, která už také něco pamatuje a celý život jedou na plný plyn. Tetování probíhá výhradně v nesterilním prostředí, nejčastěji v suterénu hospody nebo starého domu. Výběr barev není pestrý, tetuje se výhradně modrou. Strojek je vyroben jak jinak než podomácku. To bylo možná kdysi. Ale co dnes?

Dobrého tatéra si těžko můžeme dnes představit jako nějakého opilce. Práce tatéra je vysoce náročná činnost, která vyžaduje velké soustředění. Pokud je jakkoli rozhozen, projeví se to na jeho práci, pokud by byl psychicky nevyrovnaný, těžko dokáže dlouhodobě podávat dobrý výkon. U takového člověka by si těžko někdo nechal udělat tetování. Pravdou je, že ti nejlepší tatéři, již mají pořádnou dávku zkušeností a mají něco za sebou, ale i mladá krev má svoji šťávu. Ti co se v tetování pohybují již nějaký ten pátek mají mnoho zkušeností, s prvními kérkami začali pravděpodobně sami na sobě či na kamarádech, až se postupně vypracovali na další úroveň. Mají velký cit pro umění a to především pro malování, od něhož se neodtrhli pravděpodobně už od školky. Pocházejí z uměleckých škol, nebo bylo malování jejich velkým koníčkem. Nemálo kdy čerpali inspiraci a zkušenosti i v zahraničí. Od jednoduchých ornamentů přešli až k malování různých postav, obličejů a dalších abstraktních tvarů.

 

Jak poznat dobrého tatéra

TatérPředevším podle jeho referencí a přístupu. Počet prací a hlavně jejich kvalita na složitějších malůvkách vám napoví co je zač. Sám by vám měl být schopen vymyslet i něco originálního. Jeho přístup, hlavně slušnost a vstřícnost vám řekne, zda zákrok s ním pro vás bude jedno velké utrpení, či příjemný zážitek. Tuto vlastnost by jste měli vycítit už z prvního setkání. Pokud již máte přesnou představu o tom, co si chcete nechat vytetovat, podívejte se na tatérovi reference a podle nich vybírejte. Pokud tedy chcete na rameno vytetovat obličej vašeho syna jako připomínku, těžko budete vybírat tatéra podle toho, jak umí vytvářet suprové ornamenty. Ornamenty patří mezi nejzákladnější věci. Jeho skill poznáte nejlépe na biomechanice, zvířatech, obličejích, složitých japonských vzorech apod. Vybírejte podle referencí, které se nejvíce podobají vašemu budoucímu tetování a zároveň se vám zamlouvají kvalitou. Není to pravidlem, ale většina tatérů má svůj styl. V praxi to znamená, že určité věci tetují raději a v mnohých případech vypadá celková práce i lépe. Rozhodněte nic nezkazíte, když se tatéra po emailu zeptáte, jaký styl je mu vlastní. Je ale pravděpodobné, že vám neodpoví přímo. Kdyby se totiž jeho odpověď neshodovalo s vaší představou, je možné že půjdete jinam a přijít o zákazníka nikdo nechce.

 

Umělecká vzdělání výhodou

Jako u každé jiné práce i u tatéra existují školy, které vás mohou na budoucí povolání připravit. Jedná se především o umělecké školy. Někteří tvrdí, že škola ubírá umělci na originalitě a stylu, rozhodnutí je pouze na každém, ale garantujeme vám, že rozdíl v tom, zda tatér studoval uměleckou školu či ne, na první pohled těžko poznáte. Pokud bylo malování tatéra pouze hobby, sám se svoji pílí může vypracovat na velmi vysokou úroveň a těžko někdo pozná, kde má svoje kořeny. Na kvalitě a prestiži určitě přidají i různá ocenění na světových tattoo conventions. Podobné ceny nepřidávají na kvalitě pouze tatérovi, ale zároveň velmi dobře propagují tetovací studio, ve kterém umělec působí.

 

Motivy tetování

TatérkaKaždý tatér by měl umět dobře kopírovat. Teď nemáme na mysli nějaké plagiátorství, nýbrž pohodové zvládnutí situace, kdy mu přinesete nějaký vzor který chcete vytetovat. Tatér by měl být schopen tento obrázek přenést na vaši kůži pokud možno co nejpřesněji. Buďte ale rozumní a nechte si poradit. Pokud se tatérovi do obrázku moc nechce, nemusí to být nutně proto, že by to nezvládl, pouze bere na vědomí všechna úskalí, které malůvka přináší. Co to v praxi znamená? Pokud přinese silně komplikovaný vzor a chcete ho umístit na nevhodné místo, asi vám nepůjde po vůli, kdyby ano, mohla by vás tato sranda přijít na pěkně draho a výsledek by nemusel odpovídat vašim představám, proto se raději dohodněte na rozumném kompromisu. Snažte se dopředu promyslet zda je obrázek srozumitelný (je na první pohled poznat o co jde) a zda je místo na které ho chcete vytetovat vhodné. Tatér by vám měl v tomto ohledu schopen poradit. Na konec snad jen zmínit fakt, že na obrázku a na kůži, vypadá stejný motiv, trochu jinak, tak se toho neděste a počítejte s tím.

 

Cena tetování

Cena tetováníCena tetování bude pravděpodobně tou první věcí o kterou se budete zajímat. Většina tatéru vám ale neodpoví přímo. Není to proto, že by nechtěli, ale pokud jim neukážete co chcete vytetovat a hlavně kam, je to jako ptát se kolik stojí dvoupatrový dům. Ne že by se svoji cenou tyto věci nějak přibližovali, nicméně je těžké odpovědět bez náležitých informací. Cena drtivé většiny tetování jde do tisíců, ale nebojte se. Tatér by vám měl být schopen odpovědět přibližnou cenovou relaci, pokud už sedíte u něj na křesle. Obecně se nevyplácí chodit do nejlevnějšího tetovacího salónu, který najdete. Takový tatér nemusí mít dostatečné zkušenosti, svoji práce si nemusí cenit, může šetřit na místech kde by neměl a co hlavně, nejlevnější salóny přitahují různá individua, po kterých by jste rozhodně nechtěli sedět na (byť i na vydesinfikovaném) křesle. Netvrdíme, aby jste hned zamířili do nejdražšího salónu který najdete, u těch platíte krom kvalitních služeb také za jejich pověst, mohou se také pyšnit, že tetují různé celebrity apod. Jestli vás tyto argumenty přesvědčí, že se u nich budete mít dobře, dveře jsou vám jistě otevřené.

 

Tetovací salóny

Pokud hledáte tetovací studio ve vašem okolí, nemusíte chodit daleko. Databázi tetovacích salónu z celé ČR naleznete na těchto stránkách v našem katalogu. Tato databáze je průběžně aktualizována.