Cena tetování

Známe to všichni moc dobře. Ať už jdeme do obchodu nakupovat deset rohlíků za pár korun, nebo auto za půl milionu, to první co nás pokaždé zajímá je cena. Kvalita produktu samozřejmě vždy hraje podstatnou roli a u rozumnějších lidí je většinou na prvním místě, ale šáhněte si do svědomí, zda první co nám na zboží či službě neutkví je cena. Tak to samozřejmě chodí i u tetování. Lidé kteří se na první kérku teprve chystají se nezajímají ani tak o kvalitu provedení, ani o reference salónu a v neposlední řadě ani o tu bolest. To první co je vždycky zajímá je cena.

Ať už s tím budete nesouhlasit, nebo máte osobně jinou zkušenost, my tak soudíme podle emailů, které se nám hromadí v redakční poště. Nechceme ostatní fakta týkající se tetování házet pod stůl, nicméně cena tetování je podle nás první věc, co lidi u prvního tetování nejvíce zajímá. Jak je na tom určitá partie s citlivostí o to se lidé zajímají až v druhé řadě. Kvalita provedení, zkušenosti tatéra, reference, tyto věci padají až na nižší příčky. Každý ať se sám rozhodne co je pro něj důležité, nicméně ten žebříček hodnot, by měl být spíše opačně.

Levné tetování

Cena tetováníNa první pohled to zřejmě není patrné, nicméně cena tetování je poměrně komplikovaný proces. Velmi krátkozraké jsou pohledy lidí, kteří berou tetování jako předraženou službu, u které jde většina peněz do kapes tatérovi. Pravda je ale někde jinde. Začněme hezky popořádku. Pokud máme na mysli kvalitní salóny a tím kvalitní myslíme skutečně perfektní zázemí, pak je na první pohled drahé tetování opodstatněná záležitost. Mnoho salónu se nachází přímo v centru města, aby byly dostupnější široké sortě zákazníků, takový nájem se měsíčně pohybuje v řádu desetitísíců, v případě hlavního města to může být i mnohem více. Tetovací salón je svoji povahou lékařské zařízení. To znamená, že zde musí panovat čistota a pořádek. Taková údržba opět samozřejmě něco stojí. Když přejdeme k samotnému tetování, většina nástrojů s ním spojená je pouze na jedno použití (jehly, rukavice, barvy, apod.), což se opět promítne na ceně vaší kérky. Pokud chcete hezké tetování, musí vám jej dělat profesionál s dlouholetou zkušeností a to samozřejmě také něco stojí. Zkuste si někdy sedět několik hodin v jedné pozici, soustředící se na miniaturní detaily obrázku, dá to zabrat. Všechny tyto aspekty se promítají do ceny vašeho tetování a je jich mnohem více. I tak mnoho lidí raději volí prostředí tatérů, kteří zhotovují tetování mimo salóny. Oproti těmto lidem vám salón dává záruku čistoty prostředí, které zajišťuje aby se do tetování nedostala infekce, k čemuž u nové kérky může dojít poměrně snadno.

Tetování mimo salón

Je to záležitost především mladších lidí, kteří nemají prostředky na zhotovení kérky v profesioálním studiu. Existuje celá řada tatérů, kteří dělají kérky mimo salón a o poznání levněji. Většinou tetují po známých a svoje zákazníky si získávají skrz doporučení ze stávající klientely. Na první pohled tito lidé
vypadají jako amatéři, kteří nemají profesionální nástroje a většinou ani nadání. Dle fotek co nám od těchto tatérů posíláte, to tak být nemusí. Těmto lidem nechybí nadšení a často ani profesionální tetovácí strojek a samozřejmě i barvy. Dodržují základní pravidla při tvorbě tetování, takže i u nich mohou být některé nástroje pouze na jedno použití. Zkrátka i amatérský tatér vám může za málo peněz udělat velmi pěkné tetování.

Největším problémem těchto lidí pak bývá většinou zázemí a někdy i špatné postupy. Těžko se tito lidé mohou naučit jak správně vyčistit strojek, když to před tím nikdy neviděli. Problémů může být ale více. Dle našeho názoru je hlavní rozdíl v kvalitě zázemí a záruce, kterou salóny poskytují. Jinak může být tetování u podobných tatérů tak trochu sázka do loterie, ale každý ať se rozhodne podle svého. I podobní tatéři (kteří třeba postupem času přestoupí na vlastní živnost) mohou tvořit líbivá tetování, ale určitě to tak neplatí u všech. To samozřejmě platí i opačně. Fakt, že tetovací salón sídlí v kamenné budově neznamená, že vše proběhne perfektně. Pomoc při rozhodování vám pak poskytnou ohlasy již stávajícíh zákazníků, u kterých se dozvíte vše co potřebujete. Zkrátka řečeno, profesionální studio by mělo poskytovat určitou dávku záruky a kvality, což tatér pracující mimo salón nemůže.

Takže kolik?

Často se nás ptáte, kolik tetování stojí. Bohužel na tuto otázku se nedá jednoduše odpovědět, jak se na první pohled zdá. Předně, každý tatér má ceny nastavené jinak, tetuje jinými barvami, má jiné zkušenosti, jiné nástroje a podle spousty dalších kritérií si vypočítává cenu. Tetování není piercing, s tvorbou počítejte spíše v řádu hodin. To znamená, že na některá tetování si budete muset i nějaký čas šetřit. Pokud vezmeme v potaz pouze dvě základní věci a tím je velikost a složitost tetování, pak můžeme cenu hrubě odhadnout. Když kérku zvládne tatér udělat při prvním sezení (což v praxi znamená většinou méně než tři hodiny) pohybuje se cena tetování zhruba mezi 2000 – 12 000 korun. Jakmile se tvorba dělí na více sezení, zvětšuje se tím i cena. Rozfázování práce není pouze kvůli vyčerpání tatéra, ale především kvůli bolesti, kterou musíte při velkém tetování podstoupit. Velké tetování je celkem citelný zásah pro imunitní systém, takže je třeba tělu dodat trochu času, aby se rána mohla zahojit a trochu se s tím vypořádat. Je možné, že s velkým tetováním si doma klidně poležíte i s horečkou, není to běžné, ale stává se to.
Přesnou cenu tetování se dozvíte až v salónu, kde si kérku necháte udělat. Není se čeho bát. Zajděte si nezávazně do tetovací studia a poptejte se. Tatér má dobrý přehled o tom, kolik jeho služby stojí, jak moc je kérka komplikovaná a kolik mu asi zabere času. Takže poměrně dobrý odhad by vám měl být schopný poskytnout.