USMC – svět tvrdých chlapů

Slunce prudce svítilo a já se jen tak povaloval na pláži. Mnoho lidí tu má tetování, ale co mě trochu zarazilo byl borec, jak vystřižený z filmu RAMBO IV, s nepřehlédnutelným nápisem na zádech USMC. Jasně, ta slečna vedle něj taky stála za pohled a to nejen pro svoje tetování nad zadečkem, ale to USMC mi pořád vrtalo hlavou. Co to může znamenat?

Svět armády, stejně jako jiné organizace, k sobě spojuje skupiny stejně smýšlejících lidí. Tyto skupiny spojuje historie, názory a mnoho dalších věcí, které stojí za to si připomenout.

Zkratka USMC znamená United States Marine Corps, což je v překladu Námořní pěchota Spojených států.

USMC tattooAmeričané jsou silní vlastenci a svoje soukmenovce z řad armády velmi uznávají. Profesionální armáda už je tu nějaké ten pátek. Co na tom, že váleční veterání z Vietnamu skončili buď jako bezdomovci či narkomani závislý na heroinu. Dnes je ale situace jiná. Prototypem amerického drsňáka, který s s nabitou M16 hrdě chrání svoji vlast, lobují američtí specialisté novou krev do svých řad.

K těmto lidem neodmyslitelně patří i kérky. No kdo si dokáže představit námořníka bez tetování? Alespoň v dobách minulých určitě málokdo. Ještě donedávna se v amerických bezpečnostních složkách (tedy i v USMC) musel prokazovat původ tetování a kérky které byly v určitém ohledu nevyhovující (moc na očích, nebo byly vulgárního charakteru) znamenali pro jejich nositele zavřené dveře do armády. To se ale změnilo, neboť uchazeči tento pohled na věc brali jako diskriminaci, což je v demokratickém státe přeci nepřípustné.

Mariňáci jsou významnou složkou amerických ozbrojených sil, v jejích řadách najdeme 172 000 aktivních vojáků a 40 000 rezervistů, což jsou poměrně slušná čísla. Námořní pěchota byla vždy významnou složkou americké armády, ale nebylo tomu tak vždy. Svoji vysokou prestiž a uznání získali teprve za druhé světové války, kde se z nich stali hrdinové. Mariňáci se vždy snažili přizpůsobit daným podmínkám a za každou cenu splnit úkol. Vysokou morálku si vypracovali tvrdým výcvikem kde každý slabý článek musí zákonitě odpadnout.
Mariňáci neplní specifické úkoly ale většinou slouží jako podpora ostatním vojenským složkám. Jejich taktika je různorodá, ale většinou vítězí agresivní a rychlý útok. Útočí obojživelně, není pro ně problém jak boj na vodě tak na suchu. Občas pokud je potřeba, nahrazují zdravotnické složky armády. Za druhé světové války sehráli významnou roli ve válce v Pacifiku. Hodně se také hovořilo o jejich bojích v Koreji a ve Vietnamu.

Krom klasického USMC,Semper Fidelis tetování můžeme na mariňácích vidět i další tetování jakým je např. Semper Fidelis či Semper Fi, což znamená „vždy spolu“ nebo také „vždy věrný“. Toto spojení se stalo v celé americe velice populární, proto si ho na sebe tetují i civilisti, kteří s mariňáky sympatizují, nebo tím potvrzují svoji národní hrdost a vlastenectví.
Dalším známým spojením je Gung-ho což by se dalo přeložit jako „pracovat společně“ nebo „spoluprace průmyslníků“. Výrazy se různí neboť slovní spojení pochází z Čínštiny. Poprvé jej v souvislosti s USMC použil Rewi Alley za druhé světové války. Posledním, nejčastěji používaným slovem je Leatherneck což je jednoduše slangový název pro mariňáka.