Koi Tattoo

I když jsou tradiční japonské malůvky už nějaký ten pátek v kurzu, stále se nám neokoukaly, jako tomu bylo u jiných podobných motivů, o které veřejnost projevila nenadálý zájem. Jedním z důvodů může být právě neuvěřitelné množství variací, které japonská literatura ve svých kresbách nabízí. Takový motiv můžete nakreslit na tisíc různých způsobů a stále si zachová punc originality.

Slovo koi pochází z japonštiny a jednoduše znamená kapr. Čas od času se používá také výraz nishikigoi, ten ale odkazuje na specifický druh. Kapr původně pochází ze střední evropy a ásie, ale druhy, které se používají jako motivy na tradiční japonské tetování, mají s tím naším kapříkem pouze pramálo společného co se týče vzhledu. Zatímco náš kapr obecný je nápadný tím, že roste spíše do výšky a má hnědozelenou barvu šupin, japonští kapříci jsou oproti němu více protáhlejší a jejích zbarvení může být skutečně velmi pestré, podobně jako to vidíme na japonských vzorech Irezumi.

Koi symbolizuje především mužnost a další vlastnosti jako je odvaha, moudrost, poznání, dlouhověkost, loajalita, schopnost dosáhnout svých cílů a překonat těžkosti života. I když by se mohlo zdát, že podobné symboly vyhledávají pouze muži, opak je pravdou. Koi je oblíbeným vzorem i pro spoustu žen, kterým se zalíbil duch japonské mytologie.

koi fish tetovani 2Inspiraci pro nové vzory hledají tatéři často právě v japonské literatuře, kde jsou příběhy bohatě ilustrované tradičními vzory a tak není problém vytvořit z podobných obrázků celou mozaiku.

Význam tetování často ještě dokresluje jeho zbarvení a Koi v tomto případě není výjimkou. Červeně vybarvený kapřík reprezentuje lásku. Tato barva je zároveň považována za velmi energickou, lidé věří, že přináší štěstí a v dnešní době patří určitě mezi ty nejvyhledávanější vzory.

Černé koi symbolizuje významnou změnu v životě, která skončila úspěchem. Lidé si tak připomínají minulá trápení, která překonali a ze kterých si vzali ponaučení.

Modré koi symbolizuje plodnost a boj s těžkou životní situací. Jeho význam také občas upravuje směr, kterým kapřík plave. Pokud plave směrem vzhůru, znamená to, že jeho nositel čelil těžké životní situaci, kterou překonal. Pokud ryba plave dolů, se svým démonem stále bojuje.

Koi s motivem draka symbolizuje zdolání překážek. Tento druh koi plave po Žluté řece, kde se na konci promění v draka. Překonání nepřízně osudu je symbolizováno právě proudem řeky. Drak může reprezentovat divokost a sílu, boj proti přesile a naplnění svého osudu. Zároveň také nový začátek, nebo znovuzrození. To vše by se dalo shrnout jako start nové kapitoly v životě.

Yin-Yang Koi reprezentuje rovnováhu a víru, že všechny věci jsou spolu nějakým způsobem propojené.

koi

Velmi oblíbeným vzorem je také Koi s lotosovým květem. Tyto květy rostou v zablácených rybnících, ale nakonec se proměnní v překrásné květiny. Symbolizují tak opět zdolávání těžkých životních situací, které skončily zaslouženým úspěchem.

Co tisíc hlav, to tisíc názorů na symboliku konkrétních vzorů, barev, nebo směrů, kterým kapřík plave. Jedno mají ale všechny tyto motivy společné a tím je skutečnost, že dohromady spojují okouzlující atmosféru prastaré japonské mytologie a moderních dovedností dnešních tatérů, což ve výsledku vytváří naprosto úchvatný dojem. Jak taková práce vypadá v reálu, se můžete podívat na videu níže.

 

Galerie Koi tattoo