Japonské tetování – Irezumi
Irezumi patří mezi ty nejsložitější a nejkrásnější vzory, které můžeme v tetování nalézt. Nedokážeme si představit jiný styl, který bychom jako umění, nazývali více. Tradiční Japonské tetování se tvoří za pomocí stejných metod jako před stovkami let. Velkou reklamu tomuto stylu udělala především Yakuza, u které je podobné tetování takřka nutností.
Irezumi
Japonské slovo Irezumi označuje metodu permanentního vložení inkoustu pod kůži, zpravidla pro dekorativní účely, jinými slovy pro tetování.
Slovo Irezumi může být napsáno několika různými čínskými znaky, každá z možných variací mírně odlišuje význam. Patrně nejpoužívanější jsou tyto dva symboly, jejich doslovný překlad zní „vložit barvu“.
Na úvod je třeba zmínit fakt, že tetování a Irezumi nejsou dvě úplně stejné věci. I když laik zřejmě na první pohled na kůži žádný rozdíl nepozná, hlavní odlišnost spočívá v tom, že Irezumi se nikdy neprovádí za pomocí tetovacího strojku. V dnešní době chápeme tetování jako proces, kdy se vkládá inkoust pod kůži za pomocí tetovacího strojku. Irezumi se tvoří za pomocí stejných metod a nástrojů, stejně jako před stovkami let.
Protože Irezumi patří mezi ty estetický nejzajímavější věci co můžete na lidské kůži vykouzlit, není divu že si toho všímá i dav. Díky tomu vzniká spousta napodobenin, které se už ale tvoří za pomocí obyčejného tetovacího strojku. Čím dál více lidí kopíruje tradiční Japonské vzory a z původních obrazců se tím stává spíše moderní styl, něco co prostě letí.
Různá Irezumi znázorňují různé věci. V zásadě ale všechna Irezumi tvoří v podstatě oblek. To znamená, že pokrývají prakticky celé tělo, vyjma dlaní, chodidel, krku a obličeje (občas je ponechán volný pruh který svisle prochází hrudníkem). To proto, aby byly nositelé snáze společensky zařazeni. Tvorba Irezumi na celé tělo zabere řadu let, často se tvoří i ve vězení. Průměrná doba pokrytí celého těla je mezi 8 až 12 lety, jsou ale i tací, kteří to stihnou např. za 2-4 roky či dříve. Irezumi patří neodmyslitelně ke kriminálním živlům. Touto spojitostí je především proslulá Yakuza. U jejích členů je tetování něco jako povinnost, rozpoznávací znamení. Vzory si členové vybírají libovolně, jsou ale předem daná témata, kterých se je třeba držet. Každý ze zločineckých klanů má několik vlastních tattoo masterů. Jsou to tradiční umělci, kteří si umění Irezumi předávají z generace na generaci a tvoří stejným způsobem, jako jejich předci. V současnosti jich je v Japonsku zhruba 100.
Japonské tetování
Historie Irezumi sahá až neuvěřitelných 10 000 let př.n.l., patrně nejznámější etapu Japonské historie, co se Irezumi týče, nazýváme EDO (1600-1868). V tomto období význam tetování velmi kolísal. Stále se zde používali násilně tetované značky jako symbol trestanců či otroků. Ovšem změna nastala v celkovém vzhledu, už to nebyly nevzhledné kresby ale poměrně zajímavé motivy, které už se přibližovali stylu tak jak ho známe dnes.
Velkou roli sehrála v tetování i literatura. Čím více byl nějaký román proslulý (a samozřejmě i bohatě ilustrovaný) tím více se zvyšovala poptávka po podobných motivech. Mezi Japonské vzory patřili postavy v hrdinských scénách, spolu s nimi jste na motivech mohli najít draky, tygry, či jiná zvířata nebo náboženské symboly.
Tetování v Japonsku bylo většinu času zakázané, změna nastala až v roce 1945 kdy byl zákaz zrušený. Toto povolení ale nezměnilo nic na pohledu veřejnosti, které i dnes tetování vnímá jako znak kriminality. O to se znatelně zasloužily kriminální gangy, především Yakuza. Pro ní se stalo tetování nepostradatelným znakem členství.
Irezumi se v Japonsku provádí dodnes a to stejným způsobem jako před stovkami let. Je to proces velmi zdlouhavý, drahý a v neposlední řadě i bolestivý. Zákazníci, kteří chtějí mít Irezumi dokončené (po celém těle, jako oblek) navštěvují tetovací studio alespoň jednou týdně, zhruba na 3-4 hodiny a to podobu 1-5 let. Cena se pohybuje zhruba kolem půl miliónu korun za kompletní tetování.
Členy Japonské mafie naleznete všude. Ovládají obchody s drogami, zbraněmi, s bílým masem, kasíny apod. Veřejnost a především podnikatelé na ně pohlížejí skrz prsty, proto můžete na různých veřejných místech najít cedule, které zakazují vstup potetovaným osobám. Nejedná se o rasismus ale o předběžné opatření, které chrání především zákazníky různých veřejných zařízení, především saun, masérských salónů, apod.
Irezumi patří podle našeho názoru mezi ty nejúžasnější věci, které můžete v tetování nalézt. Tradiční Irezumi se neodmyslitelně zapsalo do kategorie umění v body artu. Mladí lidé v Japonsku (a nejen tam) se toho chytly a začali napodobovat tento styl. Napodobují především tradiční zvířecí vzory , v módě jsou ale i tribaly, nově to jsou pak nápisy především v Sanskrtu.
Tatéři
Pokud chcete tradiční a pravé Irezumi máte před sebou nelehký úkol. Většina Japonských tetování, které se tváří jako Irezumi, jsou pouze napodobeniny z běžného tetovacího salónu. Najít tradičního tattoo mastera je totiž extrémně obtížné. V době internetu by se to mohlo zdát jako nesmysl, ale opak je pravdou. Tito tajní umělci se nikde veřejně neprezentují, svoje zákazníky si získávají skrz doporučení od předchozích zákazníků. Nutno podotknout že o práci nemají nouzi, takže i když takového umělce najdete, nemáte zaručeno že vás bude tetovat. Pokud nějakým zázrakem takového tattoo mistra najdete a bude vás tetovat, je dost pravděpodobné, že celý oblek u něj dokončíte. Každý kriminální klan má několik osobních irezumi masterů, kteří nikoho jiného netetují.
Co se týče tattoo masterů, neexistuje nějaká specifická škola, která by je rekrutovala. Jedná se o umění které se předává z generace na generaci, takže spíše rodinná záležitost. Nicméně i nerodinný příslušník se může na tattoo mastera vycvičit. Je to velmi zdlouhavý proces. Takový učedník dělá roky tu nejpodřadnější práci, čistí tetovací salón, míchá barvy, kopíruje vzory z papíru na papír, cvičí pouze na vlastním těle, dennodenně snáší kritiku od svého učitele. Pokud toto těžké a mnohdy odrazující období přečká, dveře do tajemného a uznávaného světa irezumi masterů jsou mu otevřené. Teprve po počátečním prověření trpělivost může učitel svého žáka začít učit techniku unikátního stylu stínování a vše co k tomu patří. Později může příležitostně zkoušet tetovat zákazníky a pokud se osvědčí, stane se plnohodnotným členem utajeného společenství. Dostává se tak do společnosti těch nejvýše postavených členů Yakuzy i jiných klanů a tetuje jejich členy.
Irezumi nosí výhradně muži. Pokud vidíme pravé Irezumi na ženě, rozhodně to není běžná praxe. Často to bývá žena či přítelkyně tattoo mastera.
Při úvodní konzultaci se většinou projedná motiv na celé tělo. Motiv vybírá samozřejmě zákazník, tattoo master pouze radí. Tetuje se bez jakéhokoli obrysu, od ruky, šablona se nikdy nepoužívá, proto tvorba trvá tak dlouho. Nejprve se udělá osnova. Ta se vytvoří za pomocí vzoru (např. z nějaké knihy apod.). Stínování je na Irezumi ta nejkomplikovanější věc, trvá nejdelší dobu, důležité je také namíchat správné barvy. Jakmile je celé tattoo hotové, umělec se podepíše na předem připravené místo (nejčastěji někam na záda).
Nositelé tradičních Irezumi svoje tattoo velmi často utajují. Především u starších lidí je stále vnímáno jako znak kriminální činnosti. Právě pro některé z veřejně rozšířených názorů se někteří členové kriminálních gangů odmítají nechat tetovat. Na závěr přidáváme odkaz na jedno velmi zajímavé video z dílny National Geographic.
O tom co znamenají konkrétní Japonské motivy tetování se dočtete zase příště…
Japonské vzory – Irezumi
Další vzory Japonských tattoo naleznete v naší galerii tetování.