Mara Salvatrucha MS-13

Nejrychleji rostoucí pouliční gang v Americe, extrémně nebezpečný a brutální..podobně hovoří zahraniční média o Kalifornském gangu Mara Salvatrucha, jehož hlavní hnízdo nalezneme v Los Angeles. Do Států migroval ze Salvadoru, Guatemaly a Hondurasu, aby se vyhnul občanské válce. V současnosti má již kolem 100 000 členů a patří mezi největší gangy v Americké historii.
Chcete koupit drogy nebo zbraně? Potřebujete převést ze Salvadoru, Kolumbie, Guetamaly nebo Hondurasu do Ameriky? Za 6000 dolarů, to není problém. Běda těm, kdo se pokusí naše hranice přeběhnou samy, useknuté ruce a hlavy budiž výstraha ostatním kteří by se pokoušeli nás okrást o mýto. Že se k nám chceš přidat? Fajn, projdi si přijímacím rituálem, ale pamatuj, Mara Salvatrucha je s tebou do konce života.
Tetování Gangu
Tetování s historií. Tak by se daly nazvat kérky, které si na sebe nechají tetovat členové gangů v USA. Jedním z těch největších, který má pod svojí taktovkou hispánské obyvatelstvo je Mara Salvatrucha (MS-13).
Zapomeňte teď na chvíli na vše, co víte o gangsterech z televize a nechce se unášet skutečností řádek po řádku. MS-13 není parta teenagerů kteří po škole prodávají trávu, MS je opravdový gang se vším všudy. Denní náplní členů je samozřejmě „práce“, ta spočívá v prodávání drog či zbraní. Pokud zrovna neležíme na JIPce s prostřelenou nohou, či nás spoluvězeň netetuje na záda, máme chvilku klidu a užíváme si mládí, což u přívrženců nemá dlouhého trvání. Pokud se totiž člověk rychle nevzpamatuje, dříve či později skončí mrtvý nebo ve vězení. Právě proto jsou tyto gangy tak proslulé svým tetováním, které se samozřejmě dělá kde jinde než v base.
Je naprosto běžné, že pokud se jako cizinec přistěhujete do USA ilegálně, pravděpodobně skončíte v komunitě krajanů. Tuto komunitu nesužuje nikdo jiný než mafie. Jako ilegální přistěhovalec horko těžko dostanete práci, pokud ano tak už podřadnou, právě takto nějak lidé končí v gangu, jsou ale mnohé další častější způsoby. Narození v chudinské čtvrti je nejspíše tou nejčastější.
Mara Salva Trucha – historie
Mara v překladu znamená „skupina lidí“ nebo chcete-li gang, Salva představuje původ, tedy Salvador, a Trucha něco ve smyslu „dávat na sebe pozor“ nebo „být mazaný“. Někdy se Salvatrucha překládá jako „Salvadorská armáda“. Významy se různí a nikdo pořádně neví z čeho název vznikl, proto se nikde žádné označení jednoznačně neodsuzuje či neprosazuje. MS – 13 je zkrácenina. MS se míní Mara Salvatrucha a 13 symbolizuje třinácté písmeno abecedy tedy M, což podle některých domněnek symbolizuje „Mexican Mafia“ (vězeňský gang), který je jedním z úhlavních nepřátel Mary. Říká se, že 13 také symbolizuje číslo ulice, kde se Mara poprvé oběvila což se jeví jako nejpravděpodobnější, protože drtivá většina gangů si poskládá název z čísla či jména ulice odkud pochází. Nutno podotknout, že mnoho z členů gangu neumí číst, ani psát. Celý název je částečně odvozeninou původního Salvadorského gangu La Mara.
Mara Salvatrucha byla založena kolem roku 1980 v Los Angeles, založili jej imigranti především ze Salvadoru (přímořský stát ve Střední Americe), ale jeho členy byly i občané jiných států (Guatemala, Honduras, USA,..). Již brzo po vzniku gangu začala Kalifornie označovat MS-13 jako veliký problém. Jedním z hlavních důvodů proč vznikl byl únik před občanskou válkou v El Salvadoru. Členové gangu páchali v USA bohatou kriminální činnost. Kalifornské věznice byly často přeplněné (až 60% vězňů tvořili členové gangu) proto se stát rozhodl, že každého neposlušného přistěhovalce rovnou deportuje. Úřady v Salvadoru si ale s uprchlíky moc velkou hlavu nedělali, proto se členové gangu často vraceli nazpět do LA. V současnosti má MS-13 zhruba 100 000 členů po celém světě. Typickým členem je snědý, pohublý, velmi potetovaný a sem tam nějakou jizvou zdobený mladík, který často pomocí bohatých gestikulací dává najevo náklonnost ke svému gangu. MS-13 se mezi gangy zapsala svoji obrovskou brutalitou (často svoje nepřátelé zohyzďovala, usekávala jim končetiny, upalovala je nebo lynčovala) proto si v Americe velmi rychle vydobyla své místo. Za svůj úspěch vděčí hlavně díky veteránům z občanské války, kteří měli vojenský výcvik a zabíjení jim nedělalo problém. Jejich úhlavní nepřátele byly, jsou a zřejmě i nadále budou 18th Street Gang (MS-18) a Mexican Mafia.
Přijímací rituál
V každém gangu je při přijímání nového člena povinnost, nechat jej projít přijímacím rituálem. Do gangu přeci nemůže přicházet a odcházet každý jak se mu zlíbí, není to přeci bowlingový klub ale kriminální organizace. V MS 13 je tento rituál velice prostý. Jestli k nim opravdu chcete, dostanete pořádně přes tlamu a není to jen tak nějaké fackování, ale pořádná gangsterská nakládačka. Do kolečka (většinou 4 lidi) je vhozen nováček, do kterého se buší hlava nehlava. Naprosto normální je kopání do hlavy, žaludku apod. Pátý člověk počítá do 13 (jako MS 13). Po celou dobu se nováček nesmí bránit a ni nesmí utéct. Pokud něco z toho poruší, má smůlu. Je to dost drsná zábava, na to, že jsou všichni v podstatě děti.
Vraždy, únosy, prodej zbraní
Mara páchá ty nejtvrdší zločiny co vás jen napadnou. Výjimkou nejsou vraždy, únosy, prodej drog a zbraní či krádeže. Co se týče rodné domoviny, zde nejvíce peněz do pokladničky plyne skrz ilegální pašování cizinců do Ameriky, spolu s nimi se exportuje kokain či zbraně. Soukmenovci v Americe se pak postarají o distribuci ve svých ulicích. A co se stane když se k nám do ulice připlete nějaká nová skupinka co si dělá zálusk na náš bussines? Není zbytí, musí být prolita jejich krev. Válka gangu začíná.
Mara ale vrací úder i doma. V roce 2004 přepadli členové MS-13 v Hondurasu autobus a postříleli v něm 28 pasažérů, mezi nimiž byly i děti. Byla to odplata na tvrdou politiku prezidenta Madury. Ten se rozhodl vymítit tento gang a zaplatil za to zabitím svého syna, o jehož úmrtí se rovněž zasloužila MS-13. Madura zavedl velmi tvrdá opatření, při kterých jeho speciální vojenský útvar naháněl všechny členy gangu do vězení (díky nápadným tetování to nebyl problém) a členství v gangu bylo trestáno odnětím svobody až na 12 let.
MS se ráda zapojuje do mezinárodního bussinesu s drogami spolu s teroristickými kartely v Kolumbii a Mexiku, kde pašuje do Ameriky hlavně kokain.
Konec zábavy
Mohlo by se zdát, že být v gangu může mít jen samá pozitiva. Máte okolo sebe partu kamarádů, kterým stačí říci, jak vás někdo předběhl ve frontě na oběd a oni jsou schopni jej za to zabít. Ovšem zdání klame. To že členové gangu jsou mladí, někdy až moc mladí lidé (10 – 25) má svůj důvod. Ti starší jsou buď mrtvý a nebo mají na krku vysoké tresty (i doživotní). Tito lidé jsou velmi asociální, velmi malá část z nich se vrátí do normálního života. Ti šťastnější z nich si odsedí třeba jen 5 let, uvědomí si že život v gangu nemá budoucnost, nechají si odstranit svá tetování a snaží se normálně žít. Být v gangu znamená neustále se bát o to, kdo vám dneska zasune nůž pod žebra. Pokud někdo z cizího gangu uvidí vaše členská tetování, je to pro něj znamení, jako pro býka rudý prapor v aréně. V Salvadoru při nepokojích je běžně k vidění, jak pořádkové jednotky Salvadorské armády kopou do hlavy 15ti leté děti „jenom“ proto, že jsou v gangu, nedělají rozdíly jestli je vám 15 nebo 30, jak jste v MS-13 jste nežádoucí a musíte zemřít. Ve věznicích jsou často gangy k vidění z jednoho prostého důvody, k ochraně, ale co na ulici? Přidej se k nám nebo chcípni. Pokud by jste chtěli pózovat a při vstupu do vězení si na sebe nějaké to členské tetování chtěli rychle nechat udělat, pokud neprokážete jeho pravý původ, useknou vám končetinu na které kérka je popř. vás jej donutí násilně (např. sklem) odstranit.
MS-13 ve filmu
Obyčejné kriminálky už dneska nejsou v módě. Teď běží reality show, žádný scénář, žádné speciální efekty a podobné kravinky, ale surová, neupravená realita. Právě takovou servíruje poměrně nový (2007) film o MS-13 s názvem „Hijos de la Guerra“ v překladu „Děti války“. Jedná se o dokument, který mapuje vznik a následnou migraci gangu do USA. Dozvíte se zde o jeho poslání, praktikách a názorech. Nechybí zde ani autentické rozhovory s jeho členy.
Trailer k filmu Hijos de la Guerra |