Kytary ESP – ten pravý zvuk moderní kytarové hudby

Japonský výrobce kytar ESP přichází na světlo světa v polovině 80. Let 20. století v podobě obchodu s náhradními kytarovými díly, které bylo možné na přání zákazníků upravit prakticky do jakékoliv podoby a asi by to tak i zůstalo, kdyby se zakladatel této společnosti Hisatake Shibuya nerozhodl otevřít si pobočku v New Yorku, kde na sebe velmi kvalitními službami a možností výroby kytar na zakázku strhl pozornost kapel jako Metallica, Slayer, Athrax nebo třeba Ronnieho Wooda z Rolling Stones. A tak se začala psát historie jedné z nejznámějších kytarových značek, přičemž všemu zásadně pomohl kytarista skupin Dokken a Lynch Mob George Lynch, který si nechal v roce 1985 na zakázku od ESP vyrobit svůj model ESP Kamikaze, který díky divokému pomalování a kvalitnímu zvuku přitáhl zaslouženou pozornost. Od té doby se nám uzavřel legendárních trojlístek „kytar pro ostré hochy“, který tvořily na konci 80. let značky Jackson, Dean a právě ESP. Ostatně není náhoda, že kytar ESP nabízí náš největší kytarový eshop http://kytary.cz kolem dvou set, čímž jsou hned po Fenderu druhou nejčetnější značkou kytar v tomto hudebním centru.

Devadesátá léta firmě ESP přejí, díky nově uvedené řadě LTD., která se specializuje zejména na kvalitní kopie zavedených modelů, určené pro americký trh. Silnou stránku ESP, ale tvořila především zakázková výroba, která zažívala v první polovině devadesátých let téměř zlaté časy, hlavně mezi metalovými kytaristy. Slibný start společnosti ovšem bohužel poněkud zpomalilo skokové zdražení přepravních nákladů mezi Japonskem a USA a stejně tak ne úplně šťastné rozhodnutí společnosti nerozšiřovat řadu LTD a zachovat důraz na zakázkovou výrobu.

62252288

Na počátku nového tisíciletí ovšem firma obrací a jsou to právě modely LTD, které nejenom, že zaplavují trh, ale ocitají se v rukou většiny nových metalových skupin, zejména těch soustředěných kolem putovního festivalu Ozzfest, za kterým stojí manželé Ozzy a Sharon Osbournov. Nejeden začínající kytarista či kapela pak svědomitě hltá nové kombinace metalového zvuku skupin jako Snot, Coal Chamber, Slipknot nebo Machine Head spočívající ve zkreslených kytarách ESP (často jejich barytonové verze) a zesilovačů Messa Boogie. Svůj vliv na oblibě těchto nástrojů zanechal nepochybně i Max Cavalera, ex-frontman skupiny Sepultura, toho času a vlastně až dodnes leader kapely Soulfly, jehož kytara ESP Viper v šedém maskování či s brazilskou vlajkou se stává symbolem právě tohoto nového zvuku

Od té doby se firma ESP zařadila mezi nejrychleji rostoucí výrobce kytar na světě a úspěšně vyzvala na souboj svého konkurenta z dávné minulosti, společnost Jackson, která byla odkoupena jedničkou v kytarách Fenderem a tím přišla o část svých hráčů, kteří začali houfně přecházet k ESP. Dnes již má ESP silné místo na trhu a mezi její hráče můžeme počítat desítky hudebníků ze všech žánrů moderní i konzervativnější tvrdé hudby. Nejenom numetaloví a metalcoreoví hráči, ale už i skupiny jako Behemoth, Slayer,Testament, Dimmu Borgir,Emperor, Suffocation, Rammstein nebo doprovodní kytaristé Ozzyho Osbournea vděčí za svůj aktuální zvuk také kytarám ESP.

31188150

ESP vždycky sázela na tu snad nejprověřenější rovnici, a sice „za málo peněz hodně muziky“ a snaží se ji stále dodržovat. Exportní série LTD je dnes široce vyhledávanou mezi začínajícími i zkušenými kytaristy prakticky všech stylů, a to hlavně díky jasnému preciznímu podání tónu a nevtíravé dynamice, která skvěle drží kapelu v rytmických částech, ale perfektně se prosadí i během sól. Dnes si můžete v dobrém obchodě s kytarami vybrat model ESP podle Vašeho gusta, a i když už dnes ESP nabízí i modely Stratocaster, tedy s jednocívkovými snímači, tak ten pravý „éspé sound“ přichází teprve až se dvěma humbuckery a dobrým kombem, samozřejmě na zkresleném kanále. Je jedno, jestli jste hráč hard rocku, nebo chcete pořádnou metalovou kytaru, protože ESP jsou kytary přesně pro Vás. Ostatně na tyto nástroje rozhodně nehrají žádná ořezávátka. Tak alou do kytary.cz pro ESP nástroj a pořádně cvičit, ať pěkně skáčou hrnečky v kredenci.